V souladu s čl. 42 odst. 2 stanov Bytového družstva „Pšenčík“ žádá představenstvo členy bytového družstva o účast při hlasování per rollam o rozdělení skladovacích kójí („sklípků“).
Rozhodnutí je potřebné pro ukončení pasportizace budovy. Cílem je určit, zda a jakým způsobem budou kóje přiřazeny k bytovým jednotkám jako jejich příslušenství. Toto přiřazení se odrazí v nájemních smlouvách uzavíraných podle předpisu 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích, § 741 a násl. a mělo by do budoucna zpřehlednit a zjednodušit poměry a evidenci v družstvu. V případě, že by se členská schůze v budoucnu rozhodla, že družstvo podá prohlášení vlastníka jako nutný krok pro případný převod bytů do osobního vlastnictví, bude přidělení skladovacích kójí k bytům v takovém prohlášení obsažené.
Bytové družstvo disponuje více než 90 skladovacími kójemi, jejich počet je tedy větší než počet bytů. Stávající rozdělení je dané historicky a namnoze již neodpovídá původním záměrům.
Výsledky nezávazné ankety
Na podzim roku 2014 uspořádalo představenstvo nezávazné dotazníkové šetření, jak by měly být skladovací kóje rozděleny. Byly nabídnuty tři varianty řešení: (1) zachovat stávající stav, tj. každému bytu přidělit kóje, které aktuálně užívá; (2) každému bytu přidělit jednu kóji; (3) k bytům 3+1 přiřadit po jedné kóji a k bytům 2+kk po dvou kójích.
Představenstvo obdrželo celkem 38 odpovědí, které byly poměrně vyrovnaně rozdělené mezi nabídnuté možnosti:
- 15 respondentů zvolilo možnost „ke každému bytu přidělit po jedné kóji“,
- 13 respondentů zvolilo „zachovat stávající stav, tj. každému bytu přidělit kóje, které aktuálně užívá“,
- 10 respondentů bylo pro možnost „k bytům 3+1 přidělit po jedné kóji, k bytům 2+kk po dvou“.
Další otázka se týkala upřesnění varianty, že by ke každému bytu byla zapsaná jedna skladovací kóje. V tom případě by zůstal určitý počet „sklípků“ bez pevného přiřazení k některému bytu. Nabízely se tři možnosti, jak s nimi naložit: (A) dát je k dispozici bezplatně s tím, že právo k jejich užívání přednostně získají dosavadní uživatelé; uvolněné kóje se budou obsazovat podle pořadí žádostí; (B) dát je k dispozici za drobnou úplatu, řádově 20 Kč za měsíc; (C) pronajímat je za tržní nájemné. Nejvíce respondentů (8) bylo pro pronájem za drobnou úplatu, 4 žádali pronájem za tržní nájemné, jedna odpověď žádala bezplatné užívání.
K této doplňkové otázce se vázalo i několik odpovědí psaných volně. Šlo převážně o návrhy na poskytnutí nepřiřazených sklípků za úplatu v různé výši, popřípadě na stanovování výše nájmu těchto kójí podle aktuální poptávky.
Po vyhodnocení ankety navrhuje představenstvo následující postup:
- Ke každému bytu bude zapsáno po jedné skladovací kóji.
- Kóje, které nebudou pevně přiřazené k žádnému bytu, budou až do příští členské schůze ponechány dosavadním uživatelům k bezplatnému užívání.
- Na nejbližší členské schůzi bude projednáno, za jakých podmínek se budou poskytovat k užívání kóje bez pevného přiřazení k bytům, tj. zda budou nadále ponechány uživatelům bezplatně či za poplatek a jakým způsobem by takový poplatek byl stanoven.
Navržené řešení umožní dokončit pasportizaci budovy a aktualizaci nájemních smluv podle nových předpisů. Odpovídá přitom variantě přidělení sklípků, pro kterou se vyslovila největší část členů družstva.
Dalšímu jednání naopak zůstává otevřená otázka, jak naložit s kójemi, které nebudou pevně zapsány jako součást konkrétního bytu. Podrobnější projednání této podotázky považujeme za správné, neboť názory na ni v nezávazné anketě byly různorodější, pro jednotlivé varianty se vyslovil jen malý počet respondentů a objevilo se i několik nových návrhů řešení.
Postup při hlasování per rollam
Jelikož hlasování per rollam je institut, který dosud nebyl v našem družstvu využit, popíši podrobněji jeho průběh. Závazně jej upravují stanovy družstva, konkrétně čl. 42 odst. 2.
Rozhodování per rollam stojí na roveň usnesení členské schůze. Rozdíl je v tom, že se nehlasuje osobně při schůzi, ale písemně. K návrhu rozhodnutí se lze vyjádřit pouze „souhlasím“ nebo „nesouhlasím“, není možné se zdržet hlasování.
Všichni členové bytového družstva obdrží písemně návrh rozhodnutí a jeho odůvodnění (děje se tak tímto dopisem). Do 15 dnů od doručení lze vyjádřit svůj souhlas nebo nesouhlas. Pokud v uvedeném termínu nebude doručen souhlas (tj. nedorazí žádná odpověď, ale také např. odpoví-li člen družstva nejednoznačně), považuje se to automaticky za nesouhlas. Ke schválení rozhodnutí je třeba souhlasu většiny z celkového počtu členů družstva (tedy alespoň 34 hlasů).
Pro hladký průběh hlasování Vás prosím o dodržení následujících pokynů:
- Pokud jste výzvu k hlasování obdrželi do domovní schránky a je k němu připojená doručenka, vyplňte ji, prosím, a vraťte do schránky družstva. To se samozřejmě netýká těch, komu byl dopis zaslán poštou. Pokud se nám doručenka nevrátí během několika dní, pokusíme se Vám dopis doručit znovu osobně. V případě neúspěchu Vám jej necháme doručit poštou.
- Vyjádření k návrhu rozhodnutí musí být jednoznačné („souhlasím“ nebo „nesouhlasím“), písemné a musí být zřejmé, který člen družstva hlasuje. Lze jej odevzdat na přiloženém hlasovacím lístku do schránky družstva nebo poštou. Hlasovat je možné také elektronickou poštou zaslanou na adresu info@bdpsencik.cz, pokud jsou dodržené výše uvedené zásady. Všem členům, kteří mají v evidenci družstva zapsanou e-mailovou adresu, zasílám vzor odpovědi. V každém případě je třeba vyjádření doručit do 15 dnů.
- Podobně jako je hlasování na členské schůzi většinou veřejné, i toto hlasování je jmenovité. Seznam členů družstva a jejich vyjádření k návrhu bude k dispozici u představenstva.
- Výsledky hlasování zveřejní představenstvo krátce po jeho skončení vyhláškou na nástěnkách v domě, na webových stránkách družstva a informací rozeslanou elektronickou poštou. Vzhledem k výše uvedeným zásadám skončí hlasování nejpozději 15 dní po doručení posledního hlasovacího lístku členu družstva, tj. odhadem na přelomu prvního a druhého březnového týdne.